Zasilanie awaryjne – napoje i snacki dla biegaczy 

Bieganie to o tyle wdzięczna dyscyplina sportu, że łatwo ją skoordynować z codziennym życiem, ale i ona ma swoje wymogi. Jeśli zależy ci na lepszych rezultatach albo na uzyskaniu wymarzonej sylwetki, to koniecznie zwracaj uwagę na to, co pijesz i jak się odżywiasz.  

 

Napoje – woda i izotoniki 

Podczas wysiłku fizycznego organizm traci bardzo dużo płynów, dlatego w plecaku biegacza nie może zabraknąć napojów. Najbardziej uniwersalnym z nich jest oczywiście woda. Można ją zaprawić plasterkiem cytryny, ogórka albo gałązką mięty. Najlepiej wybierać wodę mineralną albo wysoko zmineralizowaną, ponieważ w jej skład wchodzą mikroelementy, których często brakuje w pożywieniu.  

Tu dobra wiadomość dla tych, którzy zmagają się z dolegliwościami zdrowotnymi: odpowiedni dobór wody mineralnej wspomaga leczenie niektórych chorób. Skorzystaj więc z dobrodziejstw wodolecznictwa i dobierz wodę o składzie przystosowanym do twoich indywidualnych potrzeb.  

Napoje izotoniczne można stosować przed, w trakcie i po treningu. Wszystkie bazują na tej samej zasadzie: zawierają węglowodany i elektrolity, dzięki którym znacznie szybciej wchłaniają się do krwiobiegu. Oznacza to szybszą hydratację i dodatkowy zastrzyk energii dla mięśni. Na rynku istnieje mnóstwo napojów izotonicznych – łatwo je rozpoznać po neonowych kolorach i atrakcyjnych w kształcie butelkach. Takie napoje często zawierają jednak sztuczne barwniki i wzmacniacze smaku, dlatego ich spożycie najlepiej zredukować do minimum. Dobrym pomysłem jest za to zabieranie ze sobą izotonicznych pastylek, które można w każdej chwili rozpuścić w wodzie.  

 

Snacki  

Nie każdy podporządkowuje bieganiu porządek całego dnia, ale trening bez odpowiedniego zastrzyku energii to też niedobry pomysł. Jeśli twój ostatni posiłek przed biegiem to już odległe wspomnienie, do 30 minut przed treningiem możesz sięgnąć po przekąskę o dużej zawartości węglowodanów – może to być banan z łyżką miodu, baton z daktylami lub rodzynkami albo kanapka z masłem orzechowym.  

Im szybciej zjesz pełnowartościowy posiłek po bieganiu, tym lepiej. Jeśli jednak na końcu trasy nie czeka na ciebie talerz pyszności, zdaj się na snacki zawierające węglowodany, antyoksydanty i białko. Powinny zawierać od 200 do 300 kcal i odpowiednio zbalansowane proporcje: od 50 do 75 g węglowodanów i ok 15 g białka. Może to być energy bar, mleko czekoladowe z płatkami albo mieszanka suszonych owoców tropikalnych.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *