Dlaczego bieganie jest takie popularne?  

Na pewno rzuciły ci się już w oczy grupki osób w różnym wieku uprawiające jogging w parku, na bulwarze czy w pobliskim lesie. Ilość miejskich biegaczy wzrasta, a na półmaratony i maratony zgłasza się coraz więcej uczestników. Bieganie stało się niezwykle popularne. Warto wiedzieć, dlaczego: 

 

1. Łatwo włączyć je w codzienne życie  

Tak naprawdę, aby biegać, wystarczy wyjść z domu. Bieganie nie wymaga ani wymyślnych urządzeń, ani idealnej pogody, ani nawet specjalnie wydzielonej przestrzeni. Podstawą są przewiewne spodnie i bawełniany t-shirt, dobre obuwie i odrobina dobrej woli.  

2. Ma ogromny potencjał rozwoju 

Bieganie to jedynie ogólne pojęcie – obejmuje zarówno rekreacyjny truchcik, jak i maratony czy dynamiczne biegi krótkodystansowe. Może służyć zarówno jako rozgrzewka przed ćwiczeniami na siłowni, jak i element wspomagający dietę. Istnieje tyle sposobów biegania, że każdy znajdzie tu coś dla siebie 

3. Poprawia zdrowie i kondycję 

Bieganie zapobiega osteoporozie i chorobom serca, poprawia krążenie i zwiększa pojemność płuc. Oznacza to dłuższe życie, lepszą kondycję i zwiększoną odporność na choroby. Regularne bieganie zwiększa witalność, ponieważ redukuje podatność na zmęczenie. 

4. Modeluje sylwetkę  

Dzięki bieganiu i właściwej diecie uzyskasz smukłą sylwetkę. Podczas biegania pracują niemal wszystkie mięśnie ciała, ale nie dochodzi do ich nadmiernego przyrostu. Jeśli jednak bieganie ma służyć do spalenia tkanki tłuszczowej, to należy pamiętać, aby trening trwał ponad 30 min. A to dlatego, że na początku organizm czerpie energię z węglowodanów i dopiero po upływie tego czasu zaczyna spalać tkankę tłuszczową.   

5. Ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne 

Początki nie są łatwe, ale podczas każdego treningu będziesz obserwować u siebie drobne zmiany na lepsze. To wzmacnia poczucie własnej wartości i daje ci pewność, że masz wpływ na swoje życie. Poza tym bieganie pomaga odreagować stres – kiedy koncentrujesz się na bieganiu zapominasz o problemach, a to pomaga nabrać do nich dystansu. Stwierdzono również, że regularne uprawianie sportu pomaga pokonać depresję. To dlatego, że wysiłek powoduje wydzielanie endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie.  

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *